Akordeonu se často neprávně říká harmonika nebo též tahací harmonika.
Hráč na akordeon má nástroj na popruzích opřený o tělo. Pravá ruka obsluhuje klávesy nebo knoflíky hrající melodii. Rejstříky s knoflíky umožňují u větších nástrojů tvoření všemožných tónových kombinací, čímž vzniká široká paleta tónového zabarvení a řada možností včetně tremola. Basová postávka, kterou obsluhuje levá ruka, má - podle rozměru akordeonu 24 - 140 basů. Jednoduché tóny mají pouze první řady, v dalších řadách jsou akordové knoflíky, například velká a malá tercie (durový a mollový akord) a septimové akordy. Rejstříkové knoflíky umožňují u větších nástrojů hrát speciální tónové kombinace.
Tón vzniká roztahováním (nasáváním vzduchu) a stlačováním měchu (vytlačováním vzduchu). Vzduch proudí přes průrazné jazýčky, jež se rozechvějí.
Sedmdesátiletou tradici s výrobou akordeonů mají nedaleko našeho města - a to v Hořovicích. Výrobou a opravami akordeonů se tam zabývá firma "AKORDEON SERVIS - Zdeněk Koutný", která převzala výrobu v 90-tých letech po státním podniku "Delicia".
3.1.2023
Ve středu 25. ledna 2023 se bude konat třídní schůzka ředitele školy s rodiči žáků PHV. Hlavní náplní bude zařazení dětí na vybrané hudební nástroje (od února 2023).více »