Orchestry a soubory na škole

 

Na škole v současnosti pracuje několik souborů:

 

smyccovy_orchestr
  • Komorní orchestr ZUŠ "Poškoláci" pracuje na škole od listopadu 1989. Jeho členy jsou především bývalí žáci z houslové třídy p. uč. Ladislava Staňka. Po jeho odchodu (+ leden 2016) vede orchestr pí. uč. Marie Filipová. S orchestrem příležitostně spoluúčinkují pak někteří další učitelé (p. uč. Antonín Žalud, p. řed. Přemysl Zíka) a vybraní žáci školy (ve hře na klarinet, příčnou flétnu nebo klavír aj.). Orchestr má v současnosti 12 členů. Těžiště orchestru spočívá v klasické hudbě (A. Vivaldi, J. Haydn, W. A. Mozart, J. J. Ryba, B. Smetana, A. Dvořák, B. Bartók, J. Fučík, R. Addinsell ad.), nebrání se ale i nastudování "lehčího" žánru ("vídeňské" číslované valčíky J. Strausse). Orchestr účinkuje nejen v Březnici, ale i širokém okolí.

 

fletovy_soubor_capella_flauta-silueta

fletovy_soubor_capella_flauta-silueta

  • Flétnový soubor "Capella flauta" vznikl ve školním roce 2001/2002 ve třídě p. uč. Tomáše Bláhy. Původní obsazení tvořily zobcové flétny sopránové, altové a tenorové. Od roku 2004 přibyly i basové flétny. Soubor pravidelně vystupuje při různých kulturních akcích a dvakrát ročně pořádá i vlastní koncerty - jarní a předvánoční. Repertoár tvoří hudba od období renesance a baroka po současnost včetně úprav lidových i populárních písní. Zkoušky probíhají každé úterý. V současné době se obsazení souboru ustálilo a tvoří ho již třetí (!) generace žáků. Aktuální stálé obsazení čítá 5 sopránových, 3 altové, 3 tenorové a 3 basové flétny. V roce 2005 se soubor zúčastnil festivalu flétnových souborů v Třebíči. Hudební těleso vystupuje stále pod vedením p. uč. Tomáše Bláhy, někdy spoluúčinkují i další učitelé školy nebo soubor hraje s průvodem klavíru (žáci z klavírního oddělení ZUŠ).

 

zakovsky_orchestr_zus_breznice-miniatura
  • V září 2011 vzniklo při naší škole nové hudební těleso. Je jím "Žákovský orchestr ZUŠ Březnice" - pod vedením opět pana učitele Tomáše Bláhy. Obsazení hudebními nástroji je opravdu různorodé a jde napříč všemi třídami školy. Prvotní snahou je vést děti ke společnému muzicírování. Premiérový koncert tohoto orchestru se uskutečnil v červnu 2012 ve spolupráci s akordeonovým souborem ZUŠ Rožmitál pod Třemšínem, pobočka Milín; a už po roce - v březnu 2013 měl náš orchestr první vlastní samostatný koncert v infocentru na Náměstí v Březnici. Obsazení orchestru se samozřejmě stále trochu mění, nicméně lze konstatovat že zde účinkují žáci ve hře na nejrůznější hudební nástroje vyučované na škole - jsou zde tedy zastoupeny různě početné skupiny hudebních nástrojů - jako především skupina zobcových fléten (zejména sopránové a altové) a akordeonů, trubka, pozoun, klarinet, saxofon, housle, klavír (klávesy), kytara, basová kytara, kontrabas, bicí nástroje (perkuse)

 

sbor
  • Dětský sbor ZUŠ Březnice "VOCI BIANCHE" byl založen v říjnu roku 2015 paní uč. Květou Ciznerovou v souvislosti s otevřením oddělení sólového zpěvu na této škole. Prvním samostatným vystoupením byl Velikonoční koncert konaný v kostele sv. Rocha v sobotu 2. dubna 2016. Pěvecký sbor se věnuje jak světské, tak i duchovní tvorbě. Je samozřejmé, že pěvecký sbor mezi sebou rád uvidí nové členy! = Zde pak najdete bližší informace o tomto našem pěveckém sboru jako takovém, ale i o problematice zpěvu, intonaci a bel cantu: =

 

mala-dechova-kapela
  • Malá dechová kapela byla založena v září 2017 a hraje obvykle v tomto složení: Lukáš Veselý - trubka, Sabina Štefanová - baskřídlovka, Vít Nekl - lesní roh, p. uč. Tomáš Bláha - tuba (umělecký vedoucí). Má také vlastní webové stránky https://happybrass.wixsite.com/zusbreznice

 

*****************************************************************  

 

077
  • Na škole od roku 2012 pracuje také "Instrumentální kvinteto učitelů ZUŠ Březnice" (ve složení: Roman Kraus - housle, Zdeněk Teska - klarinet, Věra Obdržalová - akordeon, Přemysl Zíka - klavír, Tomáš Bláha - kontrabas, umělecký vedoucí ): bližší informace viz  Hudební soubor učitelů

 

*****************************************************************  

 

Zde jsou pak odkazy na hudební uskupení, která nepracují pod hlavičkou školy a jejichž jádro tvoří jak bývalí, tak i současní žáci ZUŠ Březnice.

9.1.2018

Třídní schůzka

Schůzka rodičů žáků PHV s ředitelem školy se koná ve středu 17. ledna 2018 v 18.00 hodin (ve 2. patře) Přemysl Zíkavíce »

Vyrobilo AG25
ZUS Březnice

Zavřít   Zavřít

29.5.2013

citát z knihy

"Zloděj, to je čovek, kerej se mstí a má z toho pěkný živobytí, až na ňáký maléry semotamo. Vesmír se prej skládá z mnoha takovejch zemích, jako je naše, a na někerejch sou prej taky živí tvorové. Ale já bych řek, že se nikde nenajde takovej ksindl jako na naší zemi. Já myslím, že tadle zeměkoule je jakási světová Sibérie, do kerý pámbu dává šecky svý holomky, aby mu to jinde nepokazilo chov". 

... Emil Vachek, Bidýlko, 1927