Galerie představuje obrazy slavného rodáka - zahájení výstavy

 

Ludvík Kuba

Ludvík Kuba

 

 

Ludvík Kuba a Slaný je název výstavy, která se od 1. května do 2. srpna 2015 konala v Březnici. Návštěvníci Galerie Ludvíka Kuby v bývalé jezuitské koleji (konventu - vedle kostela na Náměstí) si ji mohli prohlédnout každý den kromě pondělí.

Nová výstava se nacházela ve dvou místnostech a nabízí bezmála dvě desítky obrazů. Vystaveny byly hlavně portréty a zátiší, několik obrazů je přímo z města Slaného. Většina jich pocházela ze soukromé sbírky paní Olgy Černušákové a jejích dobrých přátel. Její maminka je zachycena na několika portrétech, které také byly představeny. Dva obrazy zapůjčilo Vlastivědné muzeum ve Slaném.

Za vztahem Ludvíka Kuby ke Slanému stálo pražské setkání ředitele březnické spořitelny Františka Konečného s knihkupcem a hudebníkem Josefem Čížkem ze Slaného. Konečný vzal Čížka za Ludvíkem Kubou na návštěvu a vzniklo dlouholeté přátelství.

Poprvé byl malíř ve Slaném v roce 1933. Kuba i s manželkou jezdil do Slaného pravidelně, oblíbil si město natolik, že se tam chtěl dokonce i usadit. Ve Slaném získal spoustu přátel, s velkou oblibou je portrétoval a vedl s nimi nekonečné rozhovory.

Všechny obrazy byly v Březnici představeny vůbec poprvé.

Je velmi zajímavé, že Březnici se Slaným nespojuje jen osobnost malíře Ludvíka Kuby, ale také malíř Alois Moravec nebo Bohumil Ullrych. Ti také město Slaný navštěvovali a tvořili tam. Ve sbírkách našeho muzea jsou oba autoři hojně zastoupeny.

 

Výstava se tentokrát obešla bez vernisáže, ale v úterý 19. května od 16 hodin proběhla v galerii Setkání přátel díla Ludvíka Kuby, kterého se zúčastnila jak veřejnost, tak zástupci obou měst - starosta Slaného Pavel Zálom a starosta Březnice Ing. Petr Procházka a další představitelé.

Setkání bylo obohaceno o vystoupení dvou žáků naší školy - Kláry Polívkové a Jindřišky Zíkové, které svou hrou klavírní hrou nadchli všechny přítomné.

 

Dovoluji si ocitovat SMS, kterou zaslala vedoucí odboru kultury pí. Petra Bartoníčková: "Pane řediteli, děkuji za vstřícnost, děvčata byla skvělá".

 

 

fotogalerie:   

 

Jindřiška ZíkováJindřiška ZíkováJindřiška ZíkováKlára Polívková
Klára PolívkováKlára Polívkovázástupci měst Slaný a Březnice

9.7.2024

letní prázdniny

Přejeme všem prosluněněné letní prázdniny plné neopakovatelných zážitků. Po prázdninách se můžete - po 25 letech - těšit na novou paní ředitelku.více »

Vyrobilo AG25
ZUS Březnice

Zavřít   Zavřít