Hudební vložka žáků ZUŠ na členské schůzi MO STP

 

 

pozvánka

pozvánka

 

 

Po několikaleté "přestávce" způsobené koronavirem jsme připravil hudební vystoupení žáků školy pro místní starší spoluobčany. Ti se sešli na schůzi v úterý 18. října v hojném počtu ve zdejším kulturním domě. Úvodem účinkovaly děti z II. MŠ a po nich jsme přišli na řadu my.

Dovolujeme si připomenou text scénáře, který připravil ředitel školy Přemysl Zíka a četla ho pí. Alice Fořtová.

 

-----

 

1. Charleston je tanec, pojmenovaný podle města Charleston v Jižní Karolíně v USA. První vlnu popularity zažil tanec na přelomu 20.-30. let minulého století. Charleston pak slavil návrat v 60. letech - kdy k jeho popularitě u nás přispěla i píseň Babičko, nauč mě charleston skladatele Ludvíka Podéště a textaře Ludvíka Binovského. Dnes vám jí připomene Veronika Štvánová.

 

2. Ivan Mládek je jako muzikant i skladatel stálicí české hudební scény. Od roku 1966 veřejně vystupoval s různými soubory z oblasti jazzu a country music. Některé z jeho písní se pak staly velmi známými a populárními, a to i v blízkém zahraničí. Hudební trio hrající ve složení Lucie Hájková - altsaxofon, Karel Šmatlák - tuba a Prokop Nekl - banjo pro vás připravilo hned dvě písně z pera Ivana Mládka; Hlásná Třebaň a Slunce je po jazzu nejlepší lékař.

 

3. Mackie Messer je londýnský král podsvětí, lupič a vrah z divadelní hry německého dramatika Bertola Brechta "Krejcarová opera", která měla premiéru v roce 1928 v Berlíně. Autorem hudby je německý skladatel Kurt Weill; a právě titulní píseň této opery se stala celosvětově populární. Patrně nejznámnější verzi nazpíval sám velký Louis Armstrong. Vy si jí ovšem vyslechnete v její české verzi s názvem Žralok zuby, text napsal Jiří Suchý. Zpívá Zdeněk Vondrouš.

 

4. Nyní se na jevišti představí kvinteto - tedy hned 5 muzikantů. Lucie Hájková na altsaxofon, Mariana Šmatláková na trubku, její starší bratr Karel Šmatlák na tubu, Prokop Nekl na banjo a pan učitel Tomáš Bláha na pozoun. Společně zahrají 2 písně. Tou první bude svingovka, pocházející opět od Ivana Mládka, s názvem Černá hodinka. A jako druhý zazní dnes už klasický evergreen Whispering - napsal ho už v roce 1920 americký skladatel Vincent Rose.

 

5. Zdá se mi, že jsem motýl, který si vzal do hlavy, že lítat z kytky na kytku ho vlastně nebaví - to jsou slova z písně "Motýl" slavné autorské dvojice Jiří Šlitr & Jiří Suchý a jejich divadla Semafor, která zazní na závěr dnešního krátkého vystoupení. Za všechny účinkující se s Vámi rozloučí pěvecké duo Veronika Štvánová a Zdeněk Vondrouš.

 

 

Účinkující byli ze třídy paní učitelky Květy Ciznerové, dále pak učitelů Tomáše Bláhy a Miroslava Maška; na klavír účinkující doprovázel ředitel školy Přemysl Zíka.

7.6.2024

Postupové zkoušky

V týdnu od 10. do 14. června 2024 proběhnou ve škole postupové zkoušky. Žáci se dostaví v den, kdy mají normální výuku hry na hudební nástroj (popřípadě v jiný den, podle domluvy se svým učitelem),...více »

Vyrobilo AG25
ZUS Březnice

Zavřít   Zavřít